وبلاگ سورا صنعت

سیستم پنوماتیم چیست و قیمت جک پنوماتیکی

سیستم پنوماتیک چیست مزایا و معایب و کاربردآن

امروزه استفاده از سیستم های پنوماتیکی در صنعت بسیار گسترده شده است، بنابراین استفاده از این سیستم ها در ماشین های تمام اتوماتیک به وفور دیده می شود. با ما همراه باشید تا سیستم پنوماتیک را به طور کامل توضیح دهیم.

سیستم پنوماتیک یکی از متداول‌ترین ابزارهای مورد استفاده برای تامین انرژی انواع ابزار و تجهیزات است. از ابزار دندانپزشکی، درب‌های اتوماتیک، رنگ‌پاش‌ها گرفته تا ماشین‌های بزرگ کارخانه‌ای، پنوماتیک راه‌حلی عملی برای اتوماسیون ارائه می‌دهد. اصل پنوماتیک ساده است. از هوای تحت فشار برای انتقال نیرو و انرژی استفاده می کند. هیدرولیک فناوری مشابهی است، اما به جای هوای فشرده، از آب یا مایع برای انتقال نیرو و نیرو استفاده می کند.

سیستم پنوماتیک چیست؟

سیستمی که از هوای فشرده برای انتقال و کنترل توان در صنایع مختلف استفاده می کند به سیستم پنوماتیک معروف است. این سیستم ها معمولاً با استفاده از یک منبع ثابت هوای فشرده که توسط یک کمپرسور هوا ارائه می شود، کار می کنند. کمپرسور هوا را از اتمسفر گرفته و آن را در یک گیرنده به نام مخزن فشار قوی ذخیره می کند. سپس این هوای فشرده از طریق یک سری دریچه یا لوله به سیستم عرضه می شود.

جک پنوماتیکی شرکت سورا صنعت


مزایای سیستم های پنوماتیکی

سیستم های پنوماتیک به طور گسترده ای در صنایع مختلف استفاده می شود. سیستم های پنوماتیک مزایای زیادی دارند.

 • دوام و قابلیت اطمینان بالا : اجزای سیستم پنوماتیک بسیار بادوام هستند و به راحتی آسیب نمی بینند. در مقایسه با قطعات الکتروموتور، قطعات پنوماتیکی بادوام تر و قابل اعتمادتر هستند.
 • طراحی ساده : طراحی اجزای سیستم پنوماتیک نسبتا ساده است. بنابراین آنها برای استفاده در سیستم های کنترل خودکار ساده مناسب تر هستند. انتخاب حرکتی مانند حرکت خطی یا حرکت چرخشی زاویه ای با سرعت های عملیاتی ساده و متغیر پیوسته وجود دارد.
 • سازگاری بالا با محیط :در مقایسه با عناصر سایر سیستم ها، هوای فشرده کمتر تحت تأثیر دمای بالا، گرد و غبار و محیط خورنده و غیره قرار می گیرد. بنابراین برای محیط های خشن مناسب تر هستند.
 • جنبه های ایمنی : سیستم های پنوماتیک ایمن تر از سیستم های الکتروموتور هستند زیرا می توانند در محیط های قابل اشتعال بدون ایجاد آتش سوزی یا انفجار کار کنند. جدای از آن، اضافه بار در سیستم پنوماتیک تنها منجر به لغزش یا توقف کار می شود. برخلاف اجزای سیستم الکتروموتور، اجزای سیستم پنوماتیک در هنگام بارگذاری بیش از حد نمی سوزند یا گرم نمی شوند.
 • انتخاب آسان سرعت و فشار : سرعت حرکت مستطیلی و نوسانی سیستم های پنوماتیکی به راحتی قابل تنظیم است و محدودیت های کمی دارد. فشار و حجم هوای فشرده به راحتی توسط یک تنظیم کننده فشار قابل تنظیم است.
 • سازگار با محیط زیست :عملکرد سیستم های پنوماتیک آلاینده تولید نمی کند. سیستم های پنوماتیکی از نظر محیطی تمیز هستند و با تصفیه هوای خروجی مناسب می توانند مطابق با استانداردهای اتاق تمیز نصب شوند. بنابراین، سیستم‌های پنوماتیکی می‌توانند در محیط‌هایی که نیاز به تمیزی بالایی دارند، کار کنند. یک مثال خطوط تولید مدارهای مجتمع است.
 • اقتصادی : از آنجایی که اجزای سیستم پنوماتیک گران نیستند، هزینه های سیستم های پنوماتیک بسیار پایین است. علاوه بر این، از آنجایی که سیستم های پنوماتیکی بسیار بادوام هستند، هزینه تعمیر و نگهداری به طور قابل توجهی کمتر از سایر سیستم ها است.

معایب سیستم های پنوماتیکی

اگرچه سیستم های پنوماتیک دارای مزایای زیادی هستند، اما دارای معایب متعددی نیز هستند. این محدودیت ها در زیر ذکر شده است.

 • دقت نسبتاً کم : از آنجایی که سیستم‌های پنوماتیک توسط نیروی هوای فشرده تغذیه می‌شوند، عملکرد آن‌ها تابع حجم هوای فشرده است. از آنجایی که ممکن است حجم هوا هنگام فشرده شدن یا گرم شدن تغییر کند، ممکن است تامین هوا به سیستم دقیق نباشد و باعث کاهش دقت کلی سیستم شود.
 • بارگذاری کم : از آنجایی که سیلندرهای مورد استفاده در سیستم های پنوماتیکی خیلی بزرگ نیستند، یک سیستم پنوماتیک نمی تواند بارهای بسیار سنگین را هدایت کند.
 • پردازش کردن: هوای فشرده باید قبل از استفاده پردازش شود تا از عدم وجود بخار آب یا گرد و غبار اطمینان حاصل شود. در غیر این صورت ممکن است قطعات متحرک قطعات پنوماتیکی در اثر اصطکاک به سرعت فرسوده شوند.
 • سرعت حرکت ناهموار: از آنجایی که هوا به راحتی فشرده می شود، سرعت حرکت پیستون ها نسبتاً ناهموار است.
 • نویز: معمولاً زمانی که هوای فشرده از اجزای پنوماتیکی خارج می شود، صدا ایجاد می شود.
جک پنوماتیکی

اجزای یک سیستم پنوماتیک چیست؟

تجهیزات پنوماتیک از پنج جزء تشکیل شده است. این اجزا به طور جداگانه برای تولید هوای فشرده، ذخیره آن، کنترل انتشار آن و انتقال آن از انبار برای ایجاد حرکت کار می کنند.

 • کمپرسور
 • مخزن یا مخزن
 • شیرآلات
 • مدار لوله ها
 • موتور یا محرک پنوماتیک

تمام نیروی مورد نیاز برای راه اندازی یک سیستم پنوماتیک از هوای فشرده تامین می شود. همه این اجزای ضروری سیستم را کارآمد و قابل اعتماد می کنند.

اصل کار سیستم پنوماتیک

ابتدا هوا با استفاده از فیلتر هوا مستقیماً از جو گرفته می شود. این هوا در فیلتر هوا تمیز و تصفیه می شود. این فیلترها ضروری هستند زیرا استفاده از هوای مستقیم از جو می تواند به کمپرسور آسیب برساند. سپس هوا می تواند به کمپرسور هوا که توسط انرژی مکانیکی تولید شده توسط موتور الکتریکی هدایت می شود، تغذیه شود.

کمپرسور هوا باعث افزایش فشار هوا و کاهش حجم آن می شود. هنگامی که فشار هوا افزایش می یابد، دمای آن نیز می تواند افزایش یابد. بنابراین در مرحله بعد هوای فشرده به کولرهای هوا منتقل می شود و باعث کاهش دمای آن می شود اما فشار آن حتی پس از کاهش دمای آن ثابت می ماند.

سپس هوای خنک شده به مخازن دریافت کننده منتقل شده و ذخیره می شود. سپس این هوا می تواند به یک محفظه تمیز کننده هوا که به عنوان روان کننده تنظیم فیلتر یا FRL نیز شناخته می شود، منتقل شود و در آنجا خشک شود.

در سیستم پنوماتیک این فرآیند بسیار حائز اهمیت است زیرا اجزای مورد استفاده در سیستم پنوماتیکی ظریف هستند. در صورت عدم استفاده از این تصفیه هوا، هوا می تواند مرطوب و گرم باشد و مستقیماً به مخزن گیرنده منتقل شود و در نتیجه سایر قسمت ها را به طور جدی تحت تأثیر قرار دهد. بنابراین با استفاده از این می توان عملکرد و کارایی سیستم را افزایش داد.

هوا از پاک کننده هوا به شیر کنترل منتقل می شود تا در صورت نیاز جهت جریان را تغییر دهد. در نهایت محرک هوا از انرژی هوا استفاده می کند و آن را به انرژی مکانیکی تبدیل می کند تا بتوانیم نتیجه نهایی این محرک را بدست آوریم.

تفاوت سیستم هیدرولیکی با پنوماتیکی

تفاوت بین سیستم هیدرولیک و پنوماتیک

تفاوت بین سیستم پنوماتیک و سیستم هیدرولیک شامل موارد زیر است.

سیستم پنوماتیکسیستم هیدرولیک
سیستم پنوماتیک از طریق هوا یا گاز کار می کند.سیستم هیدرولیک از طریق سیال کار می کند.
توان کمتری تولید می کند.قدرت بیشتری تولید می کند.
این فرآیند بسیار تمیز است.این فرآیند تمیز نیست.
ساده برای کار.کار کردن ساده نیست
تعمیر و نگهداری آسان است.تعمیر و نگهداری آسان نیست.
هزینه اولیه و عملیاتی کمتر است.هزینه اولیه و عملیاتی بالاست
پیچیدگی سادهپیچیدگی متوسط
قابلیت اطمینان عالیقابلیت اطمینان خوب
اوج قدرت بالااوج قدرت بسیار بالا.
سایز کمترسایز خیلی کمتر
دقت موقعیت خوبدقت موقعیت خوب
سرعت سریعسرعت کند است.
از امکانات این سیستم می توان به برق، کمپرسور، لوله و … اشاره کرداز کاربردهای این سیستم می توان به پمپ، برق، لوله و … اشاره کرد

تعمیر و نگهداری سیستم پنوماتیک

برخی از مشکلات رایجی که در یک سیستم پنوماتیک رخ می دهد عبارتند از: حرکت آهسته محرک، فشار کم، نشتی درزگیر هوا، دریچه گاز بیش از حد هوا، فیلتر آسیب دیده، رانش سیلندر، عدم تغییر جهت جریان هوا در داخل شیر کنترل و غیره. برای غلبه بر همه این مشکلات، نگهداری از سیستم پنوماتیک بسیار مهم است. بنابراین، تعمیر و نگهداری سیستم پنوماتیک را می توان به شرح زیر انجام داد.

 • فیلترهای خطوط هوا باید هفته ای یکبار از نظر زهکشی و عملکرد جداکننده های آب بررسی شوند.
 • هر 4 هفته یکبار باید نشتی و سفتی هوا را بررسی کنیم.
 • هفته ای یک بار باید قطعات الکتریکی و محرک ها را از بیرون تمیز کنید.
 • نیاز به بررسی حرکت اجزا، نقاط محوری و روانکاری سیلندر.
 • هر شش ماه یکبار باید فیلتر هوا را تعویض کنیم.
 • در صورت لزوم باید صدا خفه کن وصل شده را تمیز و تعویض کنید.

کاربرد سیستم پنوماتیکی

از کاربردهای سیستم پنوماتیک می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • این سیستم ها در صنایع تولیدی مانند ماشین ابزار، خودرو، لوازم خانگی و لوازم تجاری استفاده می شود.
 • این سیستم ها در صنایع تبدیلی مانند مواد غذایی، شیمیایی، نساجی، کاغذ، پتروشیمی و … کاربرد دارند.
 • در واگن های راه آهن، سیستم های ترمز خودرو، واگن ها و ماشین های چاپ استفاده می شود.
 • در ربات های صنعتی برای مصارف مختلف از جمله بسته بندی، پرکردن، پانچ کردن، مهر زنی، پانچ، میزبانی، گیره و … استفاده می شوند.
 • سیستم های نصب
 • ماشین آلات پلاستیک.
 • کارواش.
 • سیستم های تست
 • برای راندن دوار و خطی و محرک استفاده می شود.
 • سیستم های خنک کننده
 • باز و بسته کردن درها.
 • بازارهای نفت
 • در انواع مختلف تجهیزات برای جابجایی مواد استفاده می شوند.
 • تجهیزات پزشکی و عملیات کنترل منطقی
 • مورد استفاده در عملیات ماشین آلات از قبیل دستگاه کیسه پر کن پودری و گرانولی ، دستگاه پرکن نیمه اتوماتیک گرانولی چهار توزین،دستگاه شمع وارمر و…
کاربرد سیستم پنوماتیکی سورا صنعت

سیستم  پنوماتیک در تولید مواد غذایی و آشامیدنی

در حال حاضر، بیشتر کار بسته بندی فرآوری مواد غذایی خانگی، به ویژه فرآیند پیچیده تر بسته بندی، اساساً یک عملیات دستی است که احتمالاً محصولات بسته بندی شده را آلوده می کند و این وضعیت باید تغییر کند. در حال حاضر صنعت گران تلاش خود را برای اجرای سیستم دسترسی به بازار کیفیت و ایمنی مواد غذایی افزایش داده اند و تجهیزات بسته بندی مواد غذایی به تدریج در سیستم دسترسی به کیفیت و ایمنی مواد غذایی گنجانده شده است.این فرصت خوبی برای صنعت ماشین آلات بسته بندی مواد غذایی است تا به ارتقای صنعتی دست یابد. ماشین آلات مدرن بسته بندی مواد غذایی یک فناوری پیشرفته است که رشته های مختلفی را گرد هم می آورد. دارای ویژگی های راندمان بالا، دقت بالا، اتوماسیون بالا و انعطاف پذیری بالا است و در جهت هوشمندی و یکپارچگی در حال توسعه است. یکی از اجزای اساسی فناوری پنوماتیک است. .

   فناوری پنوماتیک یکی از ابزارهای مؤثر اتوماسیون و مکانیزه کردن فرآیند تولید است. دارای مزایای سرعت بالا، راندمان بالا، تمیزی و ایمنی، هزینه کم و نگهداری آسان است. به طور گسترده ای در زمینه ماشین آلات صنعتی سبک استفاده می شود. همچنین در بسته بندی مواد غذایی و فرآیندهای تولید استفاده می شود. نقشی فزاینده مهم. تعداد زیادی کاربرد در انواع مختلف ماشین آلات بسته بندی وجود دارد که می تواند زمان پشتیبانی پردازش را کوتاه کند، شدت کار کارگران را کاهش دهد و عملکرد کارآمد همه تجهیزات بازی را تضمین کند.

     با این حال، از آنجا که ماشین آلات بسته بندی مواد غذایی باید الزامات و مقررات ایمنی ماشین آلات مواد غذایی مربوطه را رعایت کنند و محیط کار به طور کلی دشوار است، اگر از اجزای پنوماتیک نامناسب استفاده شود، اغلب پدیده های غیرعادی رخ می دهد. ماشین آلات مدرن بسته بندی مواد غذایی معمولاً فناوری های مکانیکی، الکتریکی، هیدرولیک و پنوماتیک را با هم ادغام می کنند و بین هر قسمت ارتباط جدایی ناپذیری وجود دارد. آسیب به هر قسمت بر عملکرد عادی تجهیزات تأثیر می گذارد. بنابراین در طراحی و کاربرد قسمت پنوماتیک دستگاه های بسته بندی مواد غذایی باید محصولی مطمئن و کاربردی را انتخاب کنیم.

سیستم‌های هیدرولیک به دلیل کاربرد گسترده‌ای که در ماشین‌های سنگین دارند، معمولاً با بخش‌هایی که نیاز به دقت و تمیزی فوق‌العاده دارند، مانند مواد غذایی و آشامیدنی یا دارویی ، مرتبط نیستند. با این حال، تطبیق پذیری باورنکردنی هر دو هیدرولیک و پنوماتیک به این معنی است که اکثر تأسیسات تولید مواد غذایی برای انجام کارهای مختلف، از پردازش تا بسته بندی نهایی و حتی بارگیری محصول، در واقع به آنها متکی هستند. دماهای شدید، فشار بالا و سرعت بالا که خطوط تولید اغلب می توانند در آن کار کنند به این معنی است که راه حل های هیدرولیک و پنوماتیک اغلب قابل اجراترین راه حل ها هستند.

در اینجا فقط برخی از مکان‌هایی که می‌توانید آنها را پیدا کنید آمده است:

 • سیستم های برش، برش، برش و قطعه قطعه کردن
 • حرکت محصولات در اطراف خط تولید
 • سیستم های توزیع مواد برای جامدات و مایعات
 • تقویت کننده میکسرها و مخلوط کن ها
 • قالب گیری و دستکاری بسته بندی مواد غذایی
 • شکل دادن و شکل دادن به محصولات نهایی
 • آب بندی بطری ها و قوطی ها

در ادامه می توانید با مقاله انواع الکتروموتورهای صنعتی و کاربرد آنها با ما همراه باشید.

نتیجه گیری

در مقاله سعی کردیم  یک نمای کلی از عملکرد یک سیستم پنوماتیک و مزایا و معایب وکاربردهای آن  ارائه کنیم. انرژی این سیستم ها از طریق هوای فشرده تامین می شود. بنابراین، انرژی تولید شده توسط این سیستم‌ها می‌تواند در مقایسه با سایر دستگاه‌هایی که به روش‌های مختلف مانند موتورهای الکتریکی یا محرک‌ها نیرو تولید می‌کنند، قابل اطمینان‌تر، کم‌هزینه‌تر، انعطاف‌پذیرتر و خطرناک‌تر باشد.   در صورت نیاز به کمک مرکز نصب و خدمات ماشین آلات در تهران و شهرستان های اطراف با تکنسین های سورا صنعت تماس گرفته و با مراجعه به صفحه تماس با ما و ثبت درخواست خود از خدمات این مجموعه استفاده نمایید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

#بهترین کیفیت
#پشتیبانی و سرویس
#ارسال به تمام نقاط کشور