وبلاگ سورا صنعت

کاربرد اهن

آهن چیست و چه کاربردهای دارد؟ (آهن چیست به زبان ساده)

اول از همه مهم است که بدانیم آهن چیست و چه کاربرد های دارد. آهن فلزی براق، چکش خوار، چکش خوار، نقره ای مایل به خاکستری است که دارای نماد Fe و عدد اتمی 26 است و از نظر جرم فراوان ترین عنصر روی زمین است، زیرا بخش بزرگی ازهسته داخلی زمین را تشکیل می دهد. آهن همچنین در فضا فراوان است و آخرین جزء تولید شده در اثر آزاد شدن انرژی قبل از فروپاشی یک ابرنواختر است.

این عنصر دومین فلزفراوان روی زمین است و به راحتی در معادن یافت می شود. هنگامی که با اکسیژن تماس پیدا می کند اکسید می شود یا زنگ می زند، بنابراین به ندرت آن را به شکل خالص می بینیم.

اکسیدهای آهن می توانند از هماتیت، لیمونیت، مگنتیت، پیریت، گوتیت و غیره به دست آیند و تقریباً 90 درصد از تمام فلزاتی که امروزه تصفیه می شود، آهن است که به وضوح اهمیت آن را نشان می دهد.

تاریخچه آهن

تخمین زده می شود که انسان بیش از 5000 سال است که از آهن استفاده می کند. اشیاء آهنی که می توان آنها را به حدود 3500 سال قبل از میلاد ردیابی کرد در مصر یافت شده است.فولاد در حدود 1500 سال قبل از میلاد از سنگ معدن آن ذوب شد در اشکال مختلف مورداستفاده قرار میگرفت.

در سال 1722، رنه آنتوان فرشو رئومور کتابی در مورد انواع مختلف آهن نوشت، و اینکه چگونه فولاد، آهن فرفورژه و چدن را می‌توان از طریق مقدار کربنی که در اختیار داشتند، تشخیص داد. این عنصر در طول انقلاب صنعتی، که بلافاصله پس از آن آغاز شد، کلیدی بود و برای توسعه ماشین‌آلات، ساختمان‌ها و ابزارها حیاتی بود.

ویژگی اهن

خواص آهن

این فلز خواص زیادی دارد که آن را در طیف وسیعی از صنایع، از متالورژی گرفته تا بازیافت، بسیار کاربردی می کند. فهرست زیر جامع نیست، اما ایده ای از برخی از خواص آهن ارائه می دهد:

  1. در هوای مرطوب زنگ می زند.
  2. به راحتی در اسیدهای رقیق حل می شود..
  3. در دمای 910 درجه سانتیگراد به آهن گاما تبدیل می شود که ماهیت آن بسیار نرمتر است.
  4. در دمای 1536 درجه سانتیگراد ذوب می شود و در دمای 2861 درجه سانتیگراد می جوشد.
  5. این فلز ماهیت مغناطیسی دارد.
  6. یکی از شناخته شده ترین خواص مکانیکی آهن میزان سختی آن است. آهن یک فلز نرم است، اما در ترکیب با اجزای دیگر، بسیار مستحکم می شود و می تواند برای تعداد زیادی کاربرد و در بخش های مختلف مورد استفاده قرار گیرد.
  7. این فلز همچنین مقرون به صرفه است و آن را برای بسیاری از صنایع در سراسر جهان ارزشمند می کند.
  8. فولادهمچنین می تواند تحت فشار، مانند چکش کوبیدن، تغییر شکل دهد، به این معنی که کار با آن و شکل دادن به آن آسان است.
  9. آلیاژهای آهن:

این فلز یک ماده بسیار مهم و ضروری برای زندگی روزمره ما است زیرا تقریباً در همه جا یافت می شود و همچنین جزء حیاتی بسیاری از آلیاژها است. برخی از متداول ترین آلیاژهای آهن عبارتند از:

فولاد :ترکیبی از این فلز و کربن، این ماده به طور گسترده در ساخت و ساز، اتومبیل و حمل و نقل استفاده می شود.

استیل 304: ایجاد شده با افزودن حداقل 10.5 درصد کروم، فولاد ضد زنگ مقاومت بسیار بالایی در برابر خوردگی دارد و آن را به گزینه ای عالی برای محیط های چالش برانگیز تبدیل می کند.

فولاد کربنی : این آلیاژ خیلی شکننده نیست، چکش خوار است و استحکام کششی کمی دارد.

چدن : جداشده از آهن خام و آلیاژ شده با کربن (5 درصد) و سیلیکون، چدن سبک وزن، قوی و مقاوم در برابر سایش است.

آهن و نیکل : آلیاژی ایجاد می کند که در برابر حرارت و اسیدها مقاوم است.

آهن و منگنز : این آلیاژ فوق العاده بادوام  وقوی است.

آهن و تنگستن :اضافه شدن تنگستن به این فلز، آن را به آلیاژی تبدیل می‌کند که می‌تواند سختی را در دماهای بالا حفظ کند.

برای اطلاعات بیشتر راجع به استیل می توانیدبه مقاله استیل ۳۰۴ نگیر چیست و چه کاربردهای دارد؟ میتوانید مراجعه فرمائید.

اهن

کاربرد آهن در زندگی بشر

این فلزبه طور کلی، در گذشته به طور گسترده برای ابزار و سلاح استفاده می شده است. به عنوان مثال از سنگ آهن حاوی وانادیوم برای ساختن فولاد مناسب برای ساخت شمشیر استفاده می شد. امروزه تمایل به استفاده از این فلز برای تولید فولاد داریم که اغلب در تولید و ماشین آلات صنایع غذایی و شیمیایی استفاده می شود. فولاد ضد زنگ که در برابر خوردگی بسیار مقاوم است، اغلب در ظروف آشپزخانه، لوازم خانگی و ظروف و همچنین در تجهیزات بیمارستانی استفاده می شود. کاربردهای این فلز در زندگی روزمره شامل ماشین آلات و ابزار و همچنین ابزار وسایل نقلیه، محفظه ها، عناصر سازه ای ساختمان ها، پل ها و هواپیما می باشد.

ازاین فلز برای ساخت فولادهای آلیاژی مانند فولادهای کربنی با افزودنی هایی مانند نیکل، کروم، وانادیم، تنگستن و منگنز استفاده می شود. از آنها برای ساخت پل، دکل، زنجیر دوچرخه، ابزار برش و لوله تپانچه استفاده می شود. چدن دارای 3 تا 5 درصد کربن است. برای لوله ها، شیرها و پمپ ها استفاده می شود. کاتالیزورهای آهن در فرآیند هابر برای تولید آمونیاک استفاده می شوند. از این فلز و آلیاژها و ترکیبات آن می توان برای ساخت آهنربا استفاده کرد.

بازیافت اهن الات

بازیافت آهن

همانطور که در این مقاله ذکر شد، این فلز به عنوان یک جزء در وسایل نقلیه، به ویژه در آلیاژهای فولادی، از اتومبیل گرفته تا کشتی و هواپیما استفاده می شود. اما آیا آهن قابل بازیافت است؟ پاسخ بله است؛ بازیافت ماشین شما، از جمله آهن موجود در آن، مزایای زیست محیطی زیادی دارد.

با انجام این کار، شما به طور فعال به کاهش استفاده از منابع طبیعی، کمک به سطوح پایین‌تر انتشار کربن و کاهش میزان انرژی مورد نیاز برای ساخت فلز بیشتر از سنگ معدن بکر کمک می‌کنید. به طور دقیق تر، برای هر تن فولاد بازیافتی ، می توانید 1.5 تن سنگ آهن را ذخیره کنید، انتشار گازهای گلخانه ای را تا 86 درصد کاهش دهید و آلودگی آب را تا 76 درصد کاهش دهید.

این بدان معناست که با از بین بردن وسایل نقلیه فرسوده ، به آلودگی هوا کمتر، آلودگی آب کمتر و ضایعات معدنی کمتر کمک می‌کنید، که به معنای افزایش پایداری است.

در این بخش می توانید مقاله “انواع آبکاری فلزات “را نیز مشاهده کنید.

نتیجه گیری

آهن فلزی است که نه تنها در زمین بلکه در فضا نیز یافت می شود. در واقع، 90 درصد از فلزات استخراج شده امروزه آهن و آلیاژهای آن هستند. آهن کاربردهای مختلفی دارد و از انواع آن در صنایع ساختمانی و ساختمانی و تولید دستگاه های صنعت بسته بندی استفاده می شود.

در صورت لزوم به سایت سورا صنعت مراجعه و با ثبت درخواست یا تماس خود از مشاوره و خدمات تکنسین های حاذق این شرکت در زمینه ی ماشین آلات صنایع غذایی و شیمیایی بهره مند شوید. 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

#بهترین کیفیت
#پشتیبانی و سرویس
#ارسال به تمام نقاط کشور