وبلاگ سورا صنعت

جوشکاری CO2

جوشکاری CO2  چیست و مزایا ومعایب آن

جوشکاری CO2 (کربن محافظ )یک روش جوشکاری است که از تغذیه سیم مکانیکی برای ارسال خودکا ر مخزن محافظ دی اکسید کربن استفاده می کند و به دلیل کارایی بالا، مصرف انرژی پایین، جوشکاری با کیفیت بالا و مزایای کلی اقتصادی خوب، امروزه مرسوم شده است. نوع جدیدی از روش جوشکاری با راندمان بالا و مصرف کم که بسیار پرطرفدار است.

دستگاه جوش CO2 نوع نسبتا جدیدی از دستگاه جوش گازی است. به این معنی که برای جوشکاری نیازی به شعله و اکسیژن ندارید. CO2 را می توان از منابع مختلفی مانند گازهای طبیعی، اکسیژن و مایعات دیگر مانند متانول یا گازوئیل به دست آورد. CO2 را می توان در فشارهای بسیار بالا تامین کرد و معمولاً از مخلوطی از هوا و گاز فشرده استفاده می شود. این به آن انرژی زیادی می دهد که بسیار قدرتمند است و می تواند به طور موثر نیازهای کاربر را برآورده کند

چرا از CO2 در جوشکاری استفاده می شود؟

جوشکاری CO2با گاز محافظ و یک الکترود سیم جامد، یک جوش تمیز و بدون سرباره را بدون نیاز به توقف مداوم جوشکاری از جایگزینی الکترود ایجاد می‌کند. افزایش بهره وری و کاهش پاکسازی تنها دو مورد از مزایای ممکن با این فرآیند است.گاز محافظ می تواند نقش مهمی در بهبود یا ممانعت از عملکرد جوش داشته باشد.

با این حال، برای دستیابی به این نتایج در کاربرد خاص خود، به درک نقش گاز محافظ، گازهای محافظ مختلف موجود و خواص منحصر به فرد آنها کمک می کند.

هدف اصلی گاز محافظ جلوگیری از قرار گرفتن حوضچه مذاب در معرض اکسیژن، نیتروژن و هیدروژن موجود در هوا است. واکنش این عناصر با حرارت جوش می تواند مشکلات مختلفی از جمله سوراخ های داخل مهره جوش و پاشش بیش از حد را ایجاد کند.

گازهای محافظ مختلف نیز نقش مهمی در تعیین پروفیل های نفوذ جوش، پایداری قوس، خواص مکانیکی جوش تمام شده، فرآیند انتقال مورد استفاده شما و موارد دیگر دارند.

جوشکار

مزایا و معایب اصلی دستگاه جوش CO2

جوشکاری محافظ گاز سالهاست که رایج شده است و به طور گسترده در کشتی سازی، سازه های فولادی، پل ها، خودروها، ماشین آلات معدن و سایر صنایع استفاده می شود. دستگاه جوش از دستگاه جوش محافظ گاز CO2 معمولی استفاده می کند و گاز از گاز CO2 یا 20٪ CO2 + 80٪ Ar به عنوان گاز محافظ استفاده می کند.

در مقایسه با سایر روش های جوشکاری قوس الکتریکی، جوشکاری دی اکسید کربن دارای مزایای زیر است:

 1.راندمان تولید بالا:

به دلیل نفوذ قوی قوس، عمق نفوذ زیاد و سرعت ذوب بالای سیم جوش، سرعت رسوب سریع است. و راندمان تولید بالاتر از سنتی است. جوش دستی بسیار بالاتر است که می تواند به 1-3 برابر برسد، یعنی در برخی مواقع می تواند معادل حجم کار دو تا چهار نفر در جوش دستی اصلی باشد. در شرایطی که سایر شرایط بدون تغییر باقی بماند (عدم افزایش پرسنل، عدم افزایش دستمزد و مالیات و غیره)، می تواند منافع اقتصادی قابل توجهی را برای شرکت افزایش دهد. دستگاه های جوش CO2 می توانند از دو سیم پیچ سیم جوش استفاده کنند

2.هزینه جوش کم:

گاز دی اکسید کربن دارای منابع گسترده و قیمت پایین است، میزان رسوب سیم جوش دی اکسید کربن بسیار بیشتر از جوشکاری دستی است (چون سرباره و دود جوش وجود ندارد و وجود دارد. نیازی به دور انداختن سر الکترود نیست، بنابراین اساساً یک تن سیم جوش را می توان معادل دو تن میله جوش استفاده کرد و هزینه جوشکاری آن با جوشکاری دستی سنتی یا جوشکاری مدفون قابل مقایسه است.جوشکاری با قوس الکتریکی 40 تا 50 درصدکاهش می یابد.


3.مصرف انرژی کم:

در مقایسه با جوشکاری قوس الکتریکی، جوشکاری دی اکسید کربن تنها حدود 70 درصد انرژی الکتریکی در هر متر جوشکاری دی اکسید کربن را برای جوش لب به لب ورق فولادی کم کربن با ضخامت 3 میلی متر مصرف می کند. برای جوش لب به لب صفحات فولادی کم کربن با ضخامت 25 میلی متر، مصرف برق در هر متر جوشکاری دی اکسید کربن تنها 40 درصد از جوشکاری دستی معمولی است. بنابراین جوشکاری دی اکسید کربن یک روش جوشکاری کم مصرف بسیار خوب است.


 4.کاربرد گسترده:

جوشکاری دی اکسید کربن را می توان برای جوشکاری در هر موقعیتی از فضا تطبیق داد؛ زیرا دی اکسید کربن تحت تأثیر قوس به اکسیژن و مونوکسید کربن تجزیه می شود، در حین تجزیه گرمای زیادی را جذب می کند. یک اثر خنک کننده بر روی فلز مذاب حوضچه بنابراین، جوشکاری دی اکسید کربن برای جوشکاری عمودی و موقعیت های جوشکاری سربار نسبت به جوشکاری دستی مناسب تر است و فلز مذاب به راحتی روان نمی شود.


5.مقاومت قوی در برابر زنگ زدگی و روغن:

دارای مقاومت قوی در برابر منافذ ناشی از زنگ زدگی یا روغن است و به دلیل اکسید شدن دی اکسید کربن می تواند به میزان قابل توجهی محتوای هیدروژن جوش را کاهش دهد، استحکام کششی جوش را بهبود بخشد و تاخیر را کاهش دهد. ترک خوردگی و ترک خوردگی شکستگی شکننده. جوشکاری دی اکسید کربن دارای بالاترین میزان هیدروژن در جوش در بین تمام روش های جوشکاری است، بنابراین می تواند جایگزین برخی از الکترودهای پایه کم هیدروژن شود.


6.کارکرد آسان:

در حین جوشکاری سرباره تولید نمی شود و پس از جوشکاری نیازی به تمیز کردن سرباره نیست. دود جوش بسیار کمی در طول فرآیند جوشکاری وجود دارد که تاثیر کمتری بر سلامت جوشکار نسبت به جوش برقی دستی دارد. دی اکسید کربن به جوشکاری قوس باز تعلق دارد، در طول فرآیند جوشکاری، جوشکار می تواند مستقیماً جریان آهن مذاب را در حوضچه مذاب مشاهده کند و ایجاد عیوب جوشکاری مانند جوش کاذب و جوش کاذب که کارکرد آن آسان است آسان نیست. و استفاده را یاد بگیرید

معایب اصلی عبارتند از:

 1. سیم جوش مستعد رطوبت است.
 2. هنگام جوشکاری با جریان کمتر از 200A، قوس انتهای سیم جوش دارای گلوله های کوچکی است که برای کنترل قوس و حوضچه مذاب مناسب نیست.
 3. عمق ذوب کم است، قوس ضعیف است، و نفوذ قوی نیست.
 4. حتی اگر از کابل مجرای طولانی استفاده شود، ناحیه متحرک جوشکار محدود است.
 5. هنگامی که تنظیم ولتاژ و جریان مطابقت نداشته باشد، پاشش جوش زیاد است و تنظیم ولتاژ و جریان به راحتی قابل درک نیست.
خطرات جوشکاری CO2 :

خطرات جوشکاری CO2 :

جریان برق یکی از مواردی است که هنگام کار با دستگاه جوش باید به آن توجه داشت. برق گرفتگی باعث به خطر افتادن جان مردم شده است.

علاوه بر برق ، مخزن گاز یکی دیگر مواردی است که ممکن است به علت نشتی یا خرابی ،آسیب زا و خطرناک باشد. گاز منتشر شده  در هنگام کار با این دستگاه باعث اسیب به چشم و پوست می شود.

نکات ایمنی جوشکاری co2:

با توجه به اینکه در این روش مواد فلزی مذاب تولید می شود و همچنین یک لایه گاز محافظ تشکیل می دهد، در حین کار باید نکات ایمنی مهمی در نظر گرفته شود. این نکات از دو قسمت تشکیل شده است که در قسمت اول باید از وسایل حفاظتی استفاده شود. از مهمترین این ابزارها می توان به ماسک و دستکش جوشکاری اشاره کرد. اما قسمت دوم شامل موارد صحیح استفاده از دستگاه جوش و مکانی است که در آن فرآیند جوشکاری را انجام خواهیم داد.

در این بخش می توانید آهن چیست و چه کاربردهای دارد را هم مطالعه کنید.

خدمات وقیمت جوشکاری co2:

جوشکاری در فرآیند ماشین آلات مواد غذایی، سازه ها، ماشین ها، عناصر تزئینی، نرده ها و حفاظ ها، درب ها و پنجره ها و … کاربرد فراوانی  دارد که با توجه به نوع متریال و محل، هزینه جوشکاری متفاوت خواهد بود. با توجه به اطلاعات ارائه شده توسط جوشکاران هنگام برآورد هزینه خدمات جوشکاری co2، به طور کلی قیمت خدمات جوشکاری در تهران و شهرستان تهران مانند شهریار، صفادشت، اسلامشهر، پرند و کرج را می توان وابسته به پارامترهای زیر دانست:

 • نوع مواد مورد استفاده(استیل یا آهن بودن محصول)
 • میزان جوشکاری در محل
 • زمان جوشکاری که بیشترین تاثیر را در قیمت نهایی دارد
 • مواد و نیروی کار
 • هزینه فیلر جوش co2
 • فاصله شما با جوشکار

خدمات جوش و آهنگری سورا صنعت یک سرویس کاربردی است که در تمامی مناطق تهران سفارش پذیرفته می شود. اگر کارهای جوشکاری کوچک دارید با ما تماس بگیرید. انواع جوش CO2، جوش آلومینیوم، جوش آرگون، جوش الکترود با دستگاه های اتوماتیک و نیمه اتوماتیک انجام می شود. جوشکار حرفه ای و مجرب جهت خدمات آهنگری در محل اعزام می گردد.

نتیجه گیری:

جوش CO2 یکی از انواع روش های جوشکاری است که در این مقاله “جوشکاری CO2  چیست و مزایا ومعایب آن “در مورد تمام نکاتی که به شما در درک آن کمک می کند صحبت کردیم. این جوشکاری یکی از پرطرفدارترین روش ها در صنایع مختلف بوده و کاربرد فراوانی دارد. این روش به دلیل راحتی که دارد در اکثر موارد قابل استفاده است.

در صورتی که به اطلاعات و مشاوره بیشتری درزمینه  دستگاه های صنایع غذایی و شیمیایی نیاز دارید می توانید با همکاران ما در سورا صنعت  تماس حاصل نمایید و یا سوالات خود را در قسمت نظرات در انتهای همین مطلب مطرح نمایید نظرات و سوالات شما به سرعت منتشر خواهد شد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

#بهترین کیفیت
#پشتیبانی و سرویس
#ارسال به تمام نقاط کشور