وبلاگ سورا صنعت

قوی ترین فلزات موجود در جهان

قوی ترین فلزات موجود در جهان

وقتی از فلزات صحبت می کنیم باید عوامل زیادی مانند مقاومت شکستگی و فشاری، سختی و چندین ویژگی دیگر را در نظر گرفت. ما برای تمام اهداف ساخت و ساز و فناوری به فلزات متکی هستیم. گاهی به دلیل کمبود اطلاعات و دانش، تمایل به استفاده از فلزاتی داریم که برای هدف خاصی مناسب نیستند. انتخاب نوع فلز مناسب برای ساختن پایه ای محکم برای برنامه ها و طرح های متعدد شما بسیار مهم است.

فلزات ماده حیاتی در دنیای امروزهستند و در بخش های مختلف صنعتی مانند پزشکی، ساخت و ساز ساختمان، جواهرات، پوشاک، ماشین آلات، خودرو، کشاورزی، صنایع غذایی و شیمیایی و… استفاده می شوند.

فلزات مختلف دارای خواص متفاوتی هستند. یکی از مهمترین ویژگی هایی که در انتخاب فلز برای هر پروژه ای مورد توجه قرار می گیرد، استحکام آن است. در این لیست، برخی از قوی ترین فلزات جهان رابررسی می کنیم

انواع فلزات

در اینجا برخی از قوی ترین فلزاتی که می توانید پیدا کنیدرا مورد بررسی قرارداده ایم :

انواع  تنگستن

1. تنگستن

وقتی صحبت از تنگستن به میان می آید، بسیاری ممکن است شک داشته باشند و اغلب تعجب کنند که آیا تنگستن قوی ترین فلز است یا خیر. خوب، ما اینجا هستیم تا پاسخ دهیم! تنگستن یکی از پرمصرف ترین فلزات است که می تواند در طیف وسیعی از کاربردها مورد استفاده قرار گیرد. بسیار قوی، محکم است و بسیاری از خواص دیگر را نشان می دهد که آن را به یکی از بهترین گزینه های موجود در بازار تبدیل می کند. این فلز بالاترین نقطه ذوب را در بین فلزات دارد و تنگستن را به یکی از قوی ترین فلزات موجود تبدیل می کند.

تنگستن اغلب در لامپ ها به عنوان رشته برای سایر عناصر گرمایش استفاده می شود. در مورد لامپ های رشته ای تنگستن، اغلب به عنوان رشته اصلی عمل می کند. الکتریسیته از طریق رشته تنگستن جریان می یابد، جایی که گرم می شود و نور تولید می کند. این رشته ها رسانایی بالایی دارند و به همین دلیل وظیفه ایجاد نور در لامپ ها را بر عهده دارند. علاوه بر این، تنگستن در تولید بسیاری از آلیاژها مانند فولاد پرسرعت به عنوان جایگزینی برای طلا استفاده می شود. خواصی شبیه به طلا دارد که آن را به ماده مطلوب تری برای جواهرات تبدیل می کند.

تنگستن که در زبان سوئدی به معنای “سنگ سنگین” است، قوی ترین فلز در جهان است. این عنصر در سال 1781 به عنوان یک عنصر جدید شناخته شد. معمولاً برای ساخت گلوله و موشک، کار تبخیر فلز، ساخت رنگ، ایجاد لوله های الکترون و تلویزیون، و ساخت مهر و موم شیشه به فلز استفاده می شود.

استیل 304

2. استیل

استیل دومین فلز قوی و پرکاربرد در جهان است. استیل آلیاژی از آهن و کربن است و حاوی مقادیر کمی منگنز، گوگرد، اکسیژن فسفر و سیلیکون است. این فلز به عنوان یک فلز ضروری در مهندسی و ساخت و ساز و یکی از بازیافت ترین فلزات در نظر گرفته می شود.

معمولاً در ساخت جاده‌ها، راه‌آهن‌ها، لوازم خانگی، ساختمان‌ها، استادیوم‌ها، آسمان‌خراش‌ها، فرودگاه‌ها و برای دستگاه های صنایع غذایی بخصوص دستگاه کیسه پر کن گرانولی استفاده می‌شود.

3. کروم

کروم یک فلز نقره ای متمایز و رنگی براق و قوی است که بسیار شکننده است و نمی تواند به تنهایی برای اهداف یا کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار گیرد. معمولاً برای ساخت استیل  و برای سخت تر کردن آنها با فلزات دیگر آلیاژ می شود. کروم در حالت طبیعی خود می تواند یکی از سخت ترین فلزات موجود باشد. کروم می تواند یک انتخاب ایده آل برای آبکاری الکتریکی باشد. مقاومت کششی آن در حدود 418 Mpa و مقاومت تسلیم 316 Mpa است. در مقیاس سختی Mohs به 9 امتیاز می دهد. 

4.تیتانیوم

تیتانیوم در سال 1790 کشف شد و دارای پنج ایزوتوپ پایدار طبیعی است. تیتانیوم علیرغم اینکه رسانای ضعیف الکتریسیته است، مقاومت در برابر خوردگی و نسبت استحکام به وزن بالایی دارد. معمولاً در بازار هوافضا، هنر و معماری، تجهیزات پزشکی و محصولات مختلف روزمره استفاده می شود.

اهن الات

5. آهن

آهن ششمین عنصر فراوان در جهان و فراوان ترین عنصر در کل سیاره است. برای تولید استیل و آلیاژهایی مانند فولاد کربن استفاده می شود. همچنین نقش مهمی در ساخت پل ها، دکل ها، زنجیر دوچرخه، ابزارهای برش و لوله های سلاح و… رادارد. آهن همچنین در گلبول های قرمز خون وجود دارد و به عنوان یک عنصر کمیاب در گیاهان عمل می کند

6. وانادیوم

وانادیوم به عنوان یک فلز انتقالی طبقه بندی می شود و نام آن از یک الهه باستانی اسکاندیناوی گرفته شده است. بیشتر وانادیوم با آهن آلیاژ می شود تا افزودنی های فولادی مقاوم در برابر ضربه و خوردگی ایجاد شود. همچنین برای ساخت قطعات خودرو مانند پیستون استفاده می شود و در پالایش اورانیوم برای اهداف هسته ای حیاتی است.

7. لوتتیوم

لوتتیوم یکی از گران ترین فلزات خاکی کمیاب است و هرگز به صورت خالص روی زمین یافت نمی شود. این نام از نام باستانی پاریس گرفته شده است و در سال 1907 کشف شد. معمولاً به عنوان کاتالیزور در هیدروژناسیون، ترک خوردگی، آلکیلاسیون و پلیمریزاسیون استفاده می شود. برخی از انواع لوتئوم برای درمان سرطان استفاده می شود، در حالی که برخی دیگر برای تعیین سن رادیومتری شهاب سنگ ها استفاده می شود.

منیزیم الیاژ

8.آلیاژ منیزیم

آلیاژ منیزیم به عنوان یکی از قوی ترین و سبک ترین فلزات امروزی در جهان شناخته می شود. در واقع، دانشمندان در حال آزمایش با این آلیاژ خاص هستند. هنوز عوامل زیادی برای آلیاژ منیزیم کشف نشده است. با این حال، انتظار می رود که از آلیاژ تیتانیوم قوی تر و از آلومینیوم سبک تر باشد. همچنین اعتقاد بر این است که در صورت استفاده از این فلز در خودروها، بدون نیاز به تعویض موتور، به طور خودکار 40 درصد در مصرف سوخت صرفه جویی می شود. ما مشتاقانه منتظر استفاده موثرتر از این آلیاژ خاص در آینده هستیم.

9.فولاد کربنی

آلیاژ کربن فولاد قرن ها برای اهداف بسیاری مورد استفاده قرار گرفته است. این فلز دارای هر چهار ویژگی استحکامی است و به همین دلیل یکی از پرکاربردترین فلزات در دهه های اخیر است. آلیاژ فولاد کربنی از آهن و کربن تشکیل شده است که استحکام را تعیین می کند. در برابر ضربه بسیار مقاوم است.

10.اوسمیوم

فلزات اوسمیوم به دلیل ظاهر آبی و بسیار سخت خود به خوبی شناخته شده اند. نقطه ذوب آنها می تواند تا 3030 درجه سانتیگراد باشد که شکستن آنها را سخت ترمی کند. آنها معمولاً برای اهداف ساختمانی استفاده نمی شوند. بلکه بیشتر در نوک قلم و اجزای مدار استفاده می شود. هشتم یکی از متراکم ترین فلزات طبیعی روی زمین است. اگرچه هشتم یکی از قوی ترین مواد فلزی است، اما نرم تر از الماس است.

انواع فلزات مقاوم در برابر زنگ

در زیر به 3 نوع از فلزات که زنگ نمی زنند اشاره کرده ایم:

1. آلومینیوم 

آلومینیوم دارای خواص فولاد یا آهن نیست که به کاهش شدید احتمال اجبار کمک می کند. این یک فلز خود مقاوم است که محافظت در برابر خوردگی ایجاد می کند. آلومینیوم وقتی در معرض آب قرار می گیرد، لایه نازکی از اکسید آلومینیوم را ایجاد می کند که از فلز در برابر خوردگی محافظت می کند. از طرفی در برابر رطوبت حتی در شرایط سخت آب و هوایی نیز مقاوم است و به راحتی در کاربردهای مختلف قابل استفاده است. خم کردن یا ساخت ساختار مورچه از فلز آلومینیوم بسیار آسان است، زیرا یکی از سبک ترین فلزات موجود است. 

2. برنج

به دلیل کم بودن آهن موجود در برنج، زنگ زدن آسان برنج تقریبا غیرممکن می شود. با این حال، هنگامی که در معرض آب قرار می گیرد، می تواند اکسید شود. اکسیداسیون برنج روی سطح سفت می شود که در لایه های سبز، آبی یا سیاه قابل مشاهده است. اکسیداسیون برنج معمولاً به سطح محدود می شود و بر یکپارچگی برنج تأثیر نمی گذارد. این یک انتخاب محبوب برای وسایل تزئینی، لوازم خانگی و آلات موسیقی است

مس و برنز

3. مس و برنز

مس را می توان به راحتی در همه جا یافت و برنز به سادگی یکی دیگر از آلیاژهای مس است که شامل ترکیبی از قلع و سایر فلزات است. هم مس و هم برنج می توانند یکی از گزینه های نهایی در اکثر کاربردها بدون نگرانی در مورد خوردگی و زنگ زدگی باشند.

نتیجه گیری

هر یک از این فلزات دارای خواص منحصر به فردی هستند که آن را برای کاربردهای مختلف در جهان ایده آل می کند. تطبیق نیاز فلز مناسب برای موفقیت برنامه بسیار مهم است.

شما کاربر گرامی با خواندن مقاله” قوی ترین فلزات موجود در جهان “به سرعت و بدون کمک و معطلی می توانید مشکل پیش آمده برای آشنایی با فلزات داشته باشید. گروه ماشین سازی سورا صنعت با سابقه یک دهه در ساخت و تولید انواع ماشین آلات صنایع غذایی وشیمیایی همیشه در کنار شما همرهان گرامی می باشد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

#بهترین کیفیت
#پشتیبانی و سرویس
#ارسال به تمام نقاط کشور